Gęś domowa (Anser domesticus). Ptak wodny, użytkowy będący udomowioną formą gęsi gęgawy (Anser anser) i gęsi łabędzionosej (Anser cygnoides), rzadziej gęsi białoczelnej (Anser albifrons)
oraz bernikli kanadyjskiej (Branta canadensis).
Gatunki
- gęś gęgawa Anser anser, gęś szara - przodek europejskiej gęsi domowej. Domestykacja nastąpiła ok. 3000 lat temu w różnych miejscach, m.in.: Rzymie, Grecji, Egipcie, Babilonii.
Udomowiona forma krzyżuje się z rasami gęsi domowych pochodzących od gęsi łabędziowej, dając płodne mieszańce. - gęś łabędzionosa Cygnopsis cygnoides (Anser cygnoides), gęś łabędziowa, gęś garbonosa, gęś chińska, gęś gwinejska - przodek azjatyckiej gęsi domowej. Udomowiona ok. 3000 lat temu w Chinach.
Hodowana w Europie Wsch., gł. w Rosji od XVIII wieku. Przypuszcza się, że do Europy Wsch. dotarła z Azji wraz z Tatarami.
Udomowiona forma krzyżuje się z rasami gęsi domowych pochodzących od gęsi gęgawy, dając płodne mieszańce. - gęś białoczelna Anser albifrons, gęś białoczółka, gęś białolica - przodek gęsi pskowskiej łysej (łysa – od białej plamy na czole i głowie). Udomowiona w XIX wieku w pn.-zach. Rosji.
Dzikie gęsi białoczelne, gnieżdżące się w dolinie jeziora Ilmien i krzyżowane z miejscowymi gęsiami domowymi dały początek tej rasie. Krzyżuje się z rasami gęsi domowych
pochodzących od gęsi gęgawy i gęsi łabędziowej, dając płodne mieszańce. - bernikla kanadyjska Branta canadensis, gęś kanadyjska, gęś czarna – przodek gęsi kanadyjskiej czarnej. Częściowo udomowiona w XVIII wieku w Ameryce Północnej.
Nie ma znaczenia gospodarczego. Hodowana w parkach wielkomiejskich na Wyspach Brytyjskich, itd. Możliwe krzyżówki z rasami gęsi hodowlanych.